جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

اگر به صداهای تکرار شونده حساسید میزوفونیا دارید

  ملیکا بهزادی

   

  همکارتان آدامس می‌جود و شما نمی‌توانید روی کارتان تمرکز کنید. صدای آدامس جویدنش شما را عصبی می‌کند و تمام فکرتان روی این صدا متمرکز می‌شود. همکلاسی‌تان حین درس دادن معلم، مرتب بی‌دلیل روی خودکارش کلیک می‌کند و شما با عصبانیت دندان‌هایتان را به هم می‌فشارید و با خودتان فکر می‌کنید یک انسان چقدر می‌تواند بی‌ملاحظه باشد؛ اما بقیه بچه‌ها به این صدا توجهی ندارند. موقع خواب، صدای آژیر دزدگیر ماشینی در دوردست شما را می‌آزارد و نمی‌توانید بخوابید. درحالی‌که برادرتان اصلاً متوجه این صدا نشده است.

         حساسیت روی صداهای مختلف مثل نفس کشیدن، خمیازه کشیدن، جویدن آدامس، غذا خوردن یا سایر صداها، اختلالی است که پزشکان به‌تازگی روی آن متمرکز شده‌اند. این اختلال که میزوفونیا (misophonia) (صدابیزاری) نام دارد، تاکنون زیاد مورد بررسی قرار نگرفته و چرایی علمی آن سخت و پیچیده است. میزوفونیا در افراد مختلف، شدت‌های مختلفی دارد و روابط اجتماعی آنها را به گونه‌های متفاوتی از خود متاثر می‌سازد. برای افرادی که به این اختلال دچار هستند، زمان غذا خوردن می‌تواند بسیار عذاب‌آور باشد. این اختلال در برخی از افراد آن‌قدر شدید است که نمی‌توانند با دیگران غذا بخورند یا مرتب با آنها جروبحث می‌کنند.

         بسیاری از افراد به صداهایی مانند راه رفتن دیگران یا پرواز حشرات حساس می‌شوند که دیگران حتی آنها را نمی‌شنوند؛ اما برای کسانی که از میزوفونیا رنج می‌برند، شرایط سخت‌تر و پیچیده‌تر است. آنها از شنیدن بعضی از صداها به‌شدت برآشفته می‌شوند و رنج می‌برند و در ارتباطات خود دچار مشکل می‌شوند.


  این مطلب تا کنون 23 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 6 دي 1394
  منبع
  برچسب ها : میزوفونیا ,می‌شوند ,دیگران ,افراد ,اختلال ,
  اگر به صداهای تکرار شونده حساسید میزوفونیا دارید

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 5 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر